Jakimś cudem, nie wiem jakim, dotarły do mnie pytania odnośnie Odysei Umysłu. W związku z tym, pytania, a także odpowiedzi na nie, zamieszczę w niniejszym poście, ponieważ uważam, że wyjaśnią one pewne kwestie, które miałam zamiar prędzej czy poźniej poruszyć.
1. jakie warunki nalezy spelnic aby wziac udzial w Odysei?
2. jaka jest histroia Odysei umyslow.. gdzie odbyla sie po raz pierwszy, kto ja zainicjowal?
3.co sprawilo ze chcialas zostac sedzia (pozytywne aspekty tej funkcji)
4, jakie sa trudne, negatywne aspekty tej pracy?
5. jakimi cechami powinien wykazac sie dobry sedzia?
6. jakimi argumentami zachecilabys mlodych ludzi do udzialu w odysei?
Ad.1
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpierw zdecydować, w jakim charakterze chce się występować na odysei. Można być uczestnikiem, trenerem lub sędzią. Drużyna, która występuje w konkursie musi liczyc od 5-7 uczestników, jest ona również prowadzona przez trenera. Aby zostać trenerem lub sędzią niezbędne jest zgłoszenie dostępne na stronie www.odyseja.org, jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, przyszły trener lub sędzia, zostanie zaproszony na szkolenie. Kompletna drużyna wraz z trenerem wypełnia formulaż zgłoszeniowy, dostępny również na w/w stronie, a póżniej pracuje nad jednym z dostępnych problemów długoterminowych do rozwiązania. Efektem końcowym jest przedstawienie, w którym to drużyna zaprezentuje swoje rozwiązanie.
Ad.2
Odyseja Umysłów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jej założycielem jest Dr C. Samuel Micklus. Historia tego konkursu jest bardzo złożona, zapraszam do zamieszczania pytań w komentarzach.
Ad.3
Co sprawiło, że chciałam zostać sędzią? Zaczynałam od bycia uczestnikiem. Wraz z drużyną wybrałam się na Eurofestiwal Odysei, czyli przegląd wszystkich przedstawień konkursowych drużyn z całej europy. Magia tego festiwalu zadecydowała o tym, że nie chciałam tak szybko rozstawać się z Odyseją. Kiedy tylko dowiedziałam się o możliwości zostania sędzią, złożyłam aplikację, która pozwoliła mi na wzięcie udziału w szkoleniu dla sędziów. Pozytywów tej pracy jest wiele, przede wszystkim, przez to, że jest to wolontariat, można zrobić coś dla siebie, bezinteresownie, co sprawia, że praca ta staje się bardziej satysfakcjonująca. Oprócz tego, poznaje się dużo naprawdę ciekawych i oryginalnych osób, zawiązuje się nowe przyjaźnie, co pozwala na przeżycie naprawdę niesamowitych wrażeń i zachowanie cudnych wspomnień.
Ad.4
Właściwie jedynym negatywnym aspektem uczestnictwa w Odysei jest pochłonięcie przez nią olbrzymiej ilości czasu, reszty- nie znajduję.
Ad.5
Każdy przyszły sędzia dostaje tak zwany "dekalog dobrego sędziego", który mówi przede wszystkim o tym, że nie wolno krzywdzić ocenianych dzieciaków, wszelkie wątpliwości rozstrzyga się zawsze na korzysć drużyny. W tym konkursie chodzi przede wszystkim o ducha dobrej zabawy i zachowanie, które jest fair. To tyczy się również sędziego.
Ad.6
Jeśli ktoś chce zachować w głowie naprawdę niesamowite wspomnienia, poznać nowych ludzi, sprawdzić się w tworzeniu różnych rozwiązań, ćwiczyć swój umysł i pobudzać do kreatywnego myślenia, to zdecydowanie wystarczy, żeby choć raz sprawdzić, czym jest ta Odyseja Umysłów, a wtedy gwarantuję- na jednym razie się nie skończy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz