czwartek, 22 maja 2008

Sport z klasą


SNOOKER jest grą bilardową rozgrywaną na stole do bilardu angielskiego z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwoje zawodników, rzadziej dwie drużyny).

Powstał w 1875 roku. Zasady gry zostały wymyślone przez angielskiego pułkownika sir Neville'a Chamberlaina. Po raz pierwszy partię snookera rozegrano w kantynie oficerskiej w Jubbulpore w Indiach. Początkowo grano jedynie bilami czerwonymi, później wprowadzono kolorowe. Pierwsze bile robiono z kości słoniowej, ale z czasem zaprzestano tej praktyki, ze względu na zakaz handlu kością słoniową.


Sprzęt:
-Stół standardowy - Obszar pola gry ograniczony czołami band wynosi 11 stóp 8 1/2 cala x 5 stóp 10 cali (3569 mm x 1778 mm), z tolerancją obu wymiarów +/- 1/2 cala (+/- 13 mm)
- Kij - musi mieć długość nie mniejszą niż 3 stopy (914 mm) oraz nie może odbiegać od ogólnie przyjętych, tradycyjnych kształtów i form
- Bile – 22 na stole: biała – bila rozgrywająca
żółta – 2 punkty
zielona – 3 punkty
brązowa – 4 punkty
niebieska – 5 punktów
różowa – 6 punktów
czarna - 7 punktów
15 bil czerwonych – 1 punkt
- Przyrządy pomocnicze - podpórki pod kije, długie kije (zwane wędkami), przedłużki i nasadki mogą być używane przez zawodników dla poprawy pozycji kija przy uderzeniu

Zasady:
Każdy mecz składa się z określonej liczby frejmów (frame). Frame to okres gry od pierwszego zagrania zawodnika do zdobycia przewagi punktowej przez jednego z graczy. Zawodnik zdobywa punkty za bile wbite do kieszeni stołu w ustalonej kolejności:
- wbicie czerwonej bili uprawnia zawodnika do wbijania jednej bili innego koloru, wyżej punktowanej;
- bila czerwona pozostaje w kieszeni;
- bila innego koloru wraca na stół, na swój punkt nominalny.
Break jest sumą punktów uzyskanych w prawidłowych wbiciach, wykonanych przez zawodnika w jednym podejściu podczas frejma. W wypadku niecelnego zagrania przeciwnik uzyskuje prawo gry.

W Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii snooker cieszy się dużą popularnością wśród publiczności.
W latach 70. i 80. XX wieku przeżywano „złotą erę” snookera – grali wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli. Dziś nadal snooker na Wyspach Brytyjskich jest bardzo popularny, ale promuje się go także w całej Europie i Azji. Odbywają się szkolenia dla młodzieży. Planowane są pokazowe turnieje organizowane w wielu krajach Europy (również i w Polsce) z udziałem światowych graczy oraz przedstawicieli kadr narodowych danego kraju. Także w Polsce można odwiedzić kluby snookerowe i spróbowac swoich sił (ok. 51 klubów, m.in. kluby w Gdańsku, Koszalinie, Szczecinie, Toruniu, Krakowie) do czego bardzo zachęcamy.



Obecnie snooker jest określany jako „gra dżentelmenów”. W turniejach obowiązuje nienaganny ubiór, którego nieodzownym elementem jest muszka, a także odpowiednie maniery – za co tak bardzo cenieni są snookerzyści. Ale gracze zachwycają nie tylko swoją inteligencją, efektownymi zagraniami – zapewniają widzom także niezłą dawkę przyjacielskiej i wesołej atmosfery podczas rozgrywania długich meczów. A to wpływa na fakt, że coraz większa liczba widzów zarówno młodych jak i starszych interesuje się tym sportem nie tylko z pozycji widza, ale też gracza. Gra w snookera uczy logicznego myślenia, cierpliwości, wyrabia koncentrację oraz pobudza wyobraźnię. Zapewnia ciekawą formę spędzenia wolnego czasu, którą gorąco polecamy.

Brak komentarzy: