wtorek, 27 maja 2008

Akwarystyka...


Warto poświęcać swój wolny czas na swoje hobby. Poznaliśmy już różne formy spędzania swojego wolnego czasu. W ostatniej notce na blogu zaproponujemy jeszcze jedną formę poświęcania swojego czasu na coś pożytecznego. Warto pomyśleć o zaopiekowanie się jakimś zwierzakiem. Najbardziej popularnymi zwierzętami hodowanymi w domu są psy, koty, rybki. Ale co z tymi mniej spotykanymi? Np kraby?

Spędzanie czasu przy akwa-terrarium, gdzie żyje taki krabik wzbogaca o naprawdę nowe i ciekawe doświadczenia. Zwierze to pochodzi z odłowu, jest więc zwierzęciem dzikim. Niemożliwym jest rozmnożenie go w warunkach hodowlanych. Gdzie go dostać? Kraby można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych.
Kraby nie mają zbyt dużych wymagań. Do jego hodowli potrzeba akwarium, gdzie jednak oprócz wody powinien znajdować się jednak suchy ląd, gdzie krabik zrobi sobie kryjówkę.Akwarium powinno być również dobrze oświetlone i ciepłe, gdyż zwierzak pochodzi z okolic ameryki południowej, gdzie temperatura jego środowiska naturalnego przekracza 25 stopni.
Kraby tęczowe bywają strachliwe, aczkolwiek gdy włączy się im żarówkę, wychodzą na powierzchnie by ogrzać swoją skorupę. Swój pancerz zrzuca raz na jakiś czas, średnio co pół roku, wtedy też rośnie, wtedy też odrastają mu wszystkie ubytki, np. stracone wcześniej kończyny.
W akwa-terrarium powinno się hodować nie więcej niż jednego kraba, chyba, że jego mieszkanko jest naprawde duże. W innym wypadku bywają one agresywne w stosunku do swoich współlokatorów.
Czym się żywią kraby?
Kraba można nakarmić niemal wszystkim. Bardzo lubią owoce, np kiwi, banan, jabłko, surowe mięso takie jak kurczak, ser, warzywa.

Gorąco polecamy tą formę zagospodarowania swojego wolnego czasu. Warto spędzić czas obserwując zachowania kraba, przy okazji ucząc się czegoś o jego zwyczajach i całym życiu.

A na lato? FETA!

Zbliżają się wakacje, ale zanim się zaczną warto pomyśleć nad tym jak i gdzie je spędzimy.
Dla tych, którzy mają w „zasięgu ręki” 3miasto lub też planują odwiedzić Pomorze proponujemy XII Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 16 lipca - 20 lipca. W imprezie udział biorą teatry z całego świata, m. in.: z krajów Europy, USA, Australii, Izraela, Argentyny, Indii. Uczestnicy nie są zawodowymi aktorami. W grupie aktorów występują uczniowie, studenci, a także przedstawiciele innych zawodów: dziennikarze, nauczyciele, architekci, ekonomiści…
Festiwal jest organizowany przez Młodzieżowy Klub Twórczy "PLAMA”, który prowadzi zajęcia artystyczne dla wszystkich chętnych. Zajęcia organizowane są we wszystkich grupach wiekowych (w tym także dla dorosłych). Oferta jest różnorodna więc jest w czym wybierać:
• teatr
• rysunek,
• malarstwo,
• rzeźba,
• ceramika,
• tkanina,
Ponadto „PLAMA” organizuje koncerty, wystawy, happeningi.

A może ktoś z Was pod wpływem gry i magii teatru sam zaangażuje się w aktorstwo lub inną aktywność artystyczną? Zachęcamy Was bardzo do spróbowania swoich sił i odkrycia nowych talentów, co zapewni dobrą zabawę, przyjemne oraz pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

poniedziałek, 26 maja 2008

"Gdzie diabeł nie może, tam... quady pośle"

QUADY (nazywane także wszędołazami od ang słowa quadriple (czwórkowy)) to pojazdy czterokołowe cieszące się olbrzymią popularnością wśród dorosłych ale stanowią też atrakcję dla dzieci.
Quady dzielone są na:
• użytkowe
• sportowe (rekreacyjne)
Wynalezione zostały w praktycznym celu - do pomocy na rozległych, amerykańskich farmach. Z czasem stały się sposobem na rekreację i eksplorację niedostępnych zakątków przyrody, pozwalając na pokonywanie bezdroży, błot, pustyni.
Co więcej używane są także w policji, ratownictwie górskim co świadczy o szerokim ich zastosowaniu. Jednak jeśli chodzi o poruszanie się quadami po drogach publicznych to należy posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1.

Jako dyscyplina sportu jazda quadami jest coraz bardziej popularna. W rajdzie Paryż-Dakar quady maja swoją kategorię rywalizacji. We Francji jest rozgrywany nieoficjalny "mundial quadów" – jest to jeden z popularniejszych wyścigów, zaś w Polsce zawody quadów organizowane są przez Polski Związek Motorowy pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska, do którego może przystąpić każdy fan czterokołowców. W rajdach organizowane są 3 kategorie:
• motocross (wyścigi po torze bez nawierzchni asfaltowych, z przygotowanymi rampami)
• enduro ("wytrzymałościowe" wyścigi po trasie terenowej)
• supermoto (wyścigi po torze asfaltowo-szutrowym z rampami wymuszającymi skoki

Quady umożliwiają bezpieczne i stabilne podróżowanie, ale wymagają treningu w prowadzeniu nimi. Jazda na quadach zapewnia niesamowite przeżycia i wielki zastrzyk adrenaliny. Pamiętać należy jednak o tym, że każda rozrywka wymaga od nas myśli o bezpieczeństwie. Maszyna sama nie prowadzi i nawet najwytrawniejszy kierowca musi zachować koncentrację podczas podróży.

A może by tak pogalopować?


A teraz propozycja dla miłośników wspaniałych zwierząt jakimi są konie. Szkółki jeździeckie przygotowały bogatą ofertę jeśli chodzi o naukę jazdy konnej. Amatorzy mogą skorzystać z nauki jazdy od podstaw na lonży, jazdy podstawowej. Natomiast bardziej zaawansowani mogą wybrać się na jazdę w terenie.


Natomiast profesjonaliści mogą rozwijać swe umiejętności w jeździectwie,które obejmuje takie konkurencje jak:
-rajdy
-skoki-konkurencja polega na tym, że na parkurze (ogrodzonym placu na świeżym powietrzu lub w hali) ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które koń wraz ze swym jeźdźcem musi pokonać w określonej kolejności i czasie, z jak najmniejszą liczbą zrzutek, przypadków nieposłuszeństwa, czyli wyłamań (ominięć przeszkody) i odmów (zatrzymań przed przeszkodą), i upadków.
-ujeżdżanie- polega na wykonywaniu określonych figur na czworoboku. Wykonywane figury są wynikiem rozwinięcia naturalnych zdolności ruchowych konia.
-woltyżerkę-gimnastyka artystyczna na koniu wykonywana przez jednego zawodnika bądź drużynę, składającą się minimalnie z 6 a maksymalnie z 8 osób, na koniu poruszającym się w stępie lub galopie
-powożenie-składa się z trzech części:

1. ujeżdżenia - rozgrywanego w prostokącie 100 x 40 m. Zaprzęg wykonuje program
zbudowany z określonych figur.
2. maratonu - rozgrywany jest na dystansie 22 km.
3. zręczności powożenia - rozgrywanej na placu z przeszkodami

-reining-polega na przejechaniu jednego z 11 wybranych paternów jak najdokładniej, nie jest to konkurencja szybkościowa.
-Polo-gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez 2 czteroosobowe drużyny, których gracze dążą, używając długich kijów tzw. malletów, do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

Warto też powiedzieć,że konie stosowane są w hipoterapii. Ma ona na celu przywracanie zdrowia przy pomocy jazdy konnej.
Stosuje się ją u osób upośledzonych umysłowo, niedostosowanych społecznie,a także po przebytych chorobach zostawiających trwałe ślady w sprawności fizycznej i życiu psychicznym.

Pare słów o kitesurfingu


Dziś przybliżymy wam jeden z najbardziej interesujących sportów jakim jest kitesurfing.
Kitesurfing powstał z połączenia kilku dyscyplin sportowych. Jego początek datuje się na połowę lat 90. Jest to sport w którym można znaleźć elementy windsurfingu, jazdy na wakeboardzie, oraz puszczania latawców. Patrząc na zawodników z czołówki skaczących na wysokość 10 m i odległość 30 m można nabrać apetytu na chwile w przestworzach. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, na jakie wygląda. Potrzebne są tylko chęci.
Co jest potrzebne żeby wzbić się w przestworza?
Przede wszystkim deska. zazwyczaj ma od 110 do 200 cm długości. Można wyróżnić jej trzy rodzaje.
Deski directional-zazwyczaj używane do nauki kite'a. Są łatwe w pływaniu i doskonałe do nauki. Z wyglądu przypominają deski do windsurfingu.
Deski Twin Tip-doskonałe zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych amatorów kite'a.Pozwalają wykonywać ekstremalne ewolucje w powietrzu, są symetryczne, posiadają małą wyporność.
Deski typu mutant-Wyłącznie dla zaawansowanych. Umożliwiają wysokie loty. Są połaczeniem deski twin tip i directional.


Co jeszcze potrzeba?
-Latawiec
-Pianka


A na zakończenie VADEMECUM POCZĄTKUJĄCEGO KITE SURFERA:
A. Jakie wybrac miejsce:

* Sprawdź dokładnie miejsce, na którym chcesz używać kitea.
* Zapoznaj się z miejscowymi zasadami obowiązującymi w danym miejscu (spocie)
* Staraj sie nie używać kitea blisko linii energetycznych, drzew, ludzi, zwierząt, budynków, ulic
* Upewnij się że masz obszar o promieniu około 100 metrów, na którym bedziesz mógł używać kitea, nie przeszkadzając przy tym innym użytkownikom plaży
* Nie pozwól, aby ktos chodził pomiedzy linkami, albo po obszarze, na którym używasz kitea

B. Jakie warunki wiatrowe są najlepsze:

* Staraj się zapoznać z siłą i kierunkiem wiatru przed wystartowaniem kitea.
* Idealne kierunki wiatru, to on shore (wiatr wieje do brzegu) i side shore (wiatr wieje wzdłuż brzegu)
* Unikaj miejsc i sytuacji, w których wiatr wieje od brzegu (off shore)

C. Zawsze oceniaj swe umiejętności:

* Nigdy nie pływaj sam
* Chcąc uczyc sie pływac na kite powinieneś dobrze pływać wpław
* Startuj i ląduj kitea z pomocą kolegi, bedzie to zapobiegać ewentualnym uszkodzeniom o kamienie, beton
* Przed zejściem na wode upewnij się, że warunki są adekwatne do twoich umiejętności
* Zawsze pływaj w takiej odległości od brzegu, żebyś w awaryjnej sytuacji mógł dopłynąć do brzegu wpław
* Nigdy nie proś o pomoc przy startowaniu, czy lądowaniu kitea osób, które nie znają sie choc troche na kiteboardingu

D. Dodatkowe informacje o zachowaniu bezpieczeństwa:

* Zawsze używaj kitea z leashem przypietym do nadgarstka, który zabezpiecza kitea przed odfrunięciem
* NIGDY nie dotykaj żadnych linek podczas, gdy są napięte
* NIGDY nie łap kitea za linki
* Napompowanego kitea kładź zawsze odwróconego do dołu (najdłuższą tubą do podłoża) i zabezpiecz go przed odfrunięciem (przysyp z góry piaskiem, lub przyciśnij czyms ciężkim)
* Nie zabezpieczony kite leżąc swobodnie na plaży może z łatwością odfrunąć i zrobić komuś krzywdę, albo wpaść na drzewo, słup itd.

Co my byśmy zrobili dzisiaj bez GG??


Nawiązując do spędzania wolnego czasu przy komputerze byłoby grzechem nie wspomnieć o czymś, co chyba każdy zna i prawie każdy używa. Mówię tu oczywiście o komunikatorze Gadu-Gadu. Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu jest informatyk Łukasz Foltyn, który zainspirował się sukcesem komunikatora ICQ.

Trochę więcej na temat tego komunikatora:
Gadu-Gadu udostępnia między innymi możliwość przesyłania plików, prowadzenia konferencji i rozmów głosowych. Jest programem typu adware - korzystający z niego zmuszeni są do oglądania reklam. Wykorzystuje własny (zamknięty) protokół komunikacji. Nie posiada zabezpieczeń autoryzacji użytkownika, w zamian wbudowano w niego filtr antyspamowy (od wersji 7.0 build 23). W testowych wersjach z rodziny 6.x pojawiło się szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu SSL, jednakże w żadnej oficjalnej wersji nie jest ono wykorzystywane. Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów, podobnie jak w ICQ. Od początku 2005 roku możliwe jest wykonywanie rozmów telefonicznych w ramach technologii VoIP. 14 lutego 2006 roku w wyniku zakończenia współpracy z operatorem easyCALL usługa Telefon Gadu-Gadu została zastąpiona przez usługę Nagłos (autorskie rozwiązanie spółki). Blip (Bardzo Lubię Informować Przyjaciół)to serwis społecznościowy, wzorowany na amerykańskim Twitterze, łączący prowadzenie mikrobloga z komunikowaniem się w kręgu znajomych. Założony został w maju 2007 w Warszawie, przez Marcina Jagodzińskiego i Zbigniewa Sobieckiego. 11 czerwca 2007 Blip został przejęty przez spółkę Gadu-Gadu S.A. Pozwala on na równoczesne prowadzenie mikrobloga, czat oraz nawiązywanie nowych znajomości. Użytkownicy mogą dzielić się krótkimi informacjami tekstowymi, graficznymi i dźwiękowymi. Nowe wiadomości można publikować za pośrednictwem komputera (przez stronę WWW lub komunikator), a także telefonu komórkowego. Innymi usługami, które oferuje nam GG są: Nagłos, GaduRadio. Ta pierwsza jest płatną, dodatkową usługą w komunikatorze Gadu-Gadu. Pozwala ona na wykonywanie rozmów z komputera na telefon. Gadu Radio - Radio internetowe przeznaczoną dla użytkowników komunikatora Gadu-Gadu. Gadu Radio można słuchać za pomocą komunikatora Gadu-Gadu oraz Tlen.pl (z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki). Aby móc słuchać Gadu Radio należy posiadać zainstalowanego Winampa w wersji 5.x. W serwisie Moja Generacja znajduje się specjalna grupa, która jest związana z Gadu Radiem. Aktualnie można słuchać przez stronę www, ale po wcześniejszym zalogowaniu się. Usługa Gadu Radio zawiera
23 kanały muzyczne:
-Orange Musik
-Gadu Impreza
-Gadu Classic Rock
-Gadu Starter
-Gadu Smak 80 lat
-Gadu House
-Gadu Trance
-Gadu Po Polsku
-Gadu Modern Rock
-Gadu CHILLOUT
-Gadu Jazz
-Gadu We Dwoje
-Gadu Disco polo
-Gadu Dyskotekowo
-Gadu Hip-Hop
-Gadu Czarne Brzmienia
-Gadu Szanty
-Gadu Pop and Wave
-Gadu Pop-Delikates
-Gadu Classic Disco
-Gadu Kraina Łagodności
-Gadu Wielkie Hity Filmowe
-CD Nowość

Jednak chyba najczęściej korzysta się z możliwości rozmawiania ze znajomymi i nieznajomymi i przesyłania różnych plików. Więcej o GG znajdziecie w odnośnikach po prawej stronie:)

Jeśli masz pomysł i kartkę papieru pod ręką...


Origami - (jap. 折り紙) sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia w ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Troszkę historii:
Praktyka origami powstała ok. roku 700 - pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.
W okresie Edo, dokonała się "rewolucja" origami - zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.
W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, gdzie pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.
W Japonii origami jest szczególnie popularne wśród młodych dziewcząt. Origami w świecie spopularyzował Akiro Yoshizawa w latach 50. XX wieku. W Tokio od 1990 r. istnieje organizacja JOAS (Japan Origami Academic Society) skupiająca miłośników origami. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. W Polsce propagatorem origami jest Masakatsu Yoshida. Na całym świecie też ma wielu zwolenników - powstały organizacje jak np. Origami-USA, Brytyjskie Stowarzyszenie Origami.
Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru, jest origami modułowe. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów, zaś każdy moduł jest składany z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów wchodzących w skład modelu może wynosić od zaledwie dwóch (czworościan foremny) do kilkuset a nawet więcej (np. złożone bryły przypominające kształtem fulereny).
Polskie Centrum Origami, którego założycielką i prezesem jest Dorota Dziamska, znajduje się w Poznaniu. Polskie Towarzystwo Origami "Papierowe Fantazje" ma siedzibę w Kostomłotach koło Kielc. Stowarzyszenie wydaje dwa razy w roku biuletyn w języku polskim w całości poświęcony tematyce origami. Figurki z papieru można również oglądać w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. W Kaga w Japonii istnieje muzeum origami.

Ciekawostka: jak zrobić łabędzia/ żurawia z serialu Prison Break ;)
http://zuraw.files.wordpress.com/2007/02/prisonbreakduck.pdf

Jak dla mnie jest to czarna magia, ale może wam to się spodoba i kiedyś sami spróbujecie zrobić jakieś swoje własne oryginalne origami;) A może już zrobiliście?;>

A może byśmy tak coś obejrzeli?


Wielu z nas w wolnych chwilach czyta książki, gazety, wiersze, wielu z nas zapewne coś pisze, notuje, inni uprawiają różne sporty bądź relaksują się rozwiązując krzyżówki, grając w scrabble bądź w inny sposób, jednak myślę, że zdecydowana większość z nas tażke spędza niektóre swoje wolne chwile (o ile też nie większość wolnych chwil) przed telewizorem, oglądając kolejny odcinek ulubionego serialu (seriali) albo jakże wciągającego teleturnieju bądź programu telewizyjnego lub czekając na wieczorne "kino", czyli jakiś ciekawy film. Jeśli nie zadowala nas to co jest w programie, zawsze możemy wyskoczyć na chwilkę do wypożyczalni płyt DVD lub kaset VHS (o ile takie jeszcze istnieją) i wypożyczyć interesującą nas pozycję, aby ciekawie spędzić wieczór. Zwłaszcza, że wybór wszelkiego rodzaju filmów jest ogromny i jest w czym wybierać:) Każdy napewno znajdzie coś dla siebie. Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem według mnie ma swoje plusy (jednak przesiadywanie przed nim już nie). Może być ciekawą alternatywą na wieczór z ukochaną osobą czy przyjaciółmi albo rodziną. Jest to napewno zajęcie, które prędzej może przybliżyć kontakty z innymi niż je popsuć. Ponadtwo wspólne przygotowywanie "zapasów" na seans filmowy może być świetną rozrywką. Niektórzy uważają, że lepiej pójść do kina niż wypożyczać coś do domu. Jednak myślę, że i to i to ma swoje zalety.
Więcej o filmach napewno znajdziesz na blogu naszych koleżanek z grupy. Link do strony znajdziesz po prawej stronie strony:)

A co Wy bardziej preferujecie? Wypad do kina czy seanse filmowe w domu?;>

niedziela, 25 maja 2008

FanFik na topie


Tytułowy ‘fanfik’ („ff” ; spolszczony skrót nazwy: ‘fan fiction’) to forma opowiadania, która powstaje na podstawie znanych filmów, komiksów, książek lub gier komputerowych. Tworzą je fani danej pozycji pisząc historię bohaterów. Może to być dowolna kontynuacja dalszych lub wcześniejszych losów bohaterów, rozwinięcie wątków pobocznych nie opisanych szczegółowo lub skupienie się na postaci drugoplanowej kiedy staje się ona głównym bohaterem historii. Istnieją także fanfiki alternatywne: rozważania i domysły ‘co by było gdyby’. Jest to całkowicie odmienna historia niż oryginał – z pierwowzorem łączy ją jedynie obecność głównych bohaterów, ponieważ wprowadzone wątki zupełnie zmieniają treść. Pisane są np. wtedy gdy komuś nie podoba się przedstawione przez oryginalnego autora zakończenie.
W tworzeniu opowiadań fan fiction istotne jest, aby utwory były publikowane jedynie w celach rozrywkowych, a nie skupiały się na osiągnięciu zysku.
Fan fiki są udostępniane w postaci blogów – pamiętników pisanych w punktu widzenia wybranego lub wymyślonego bohatera bądź w amatorskich magazynach literackich tworzonych przez fanów danego utworu lub autora.
Opowiadania polskich autorów FF najczęściej dotyczą: książek: „Eragon”, „Harry Potter”, „Władca pierścieni” ; filmów: „Ojciec chrzestny”, „Gwiezdne wojny”.

Do you speak English??


Zbliżają się wakacje i będziemy mieli mnóstwo wolnego czasu m.in na odpoczynek od nauki. Jednak dla tych, którzy czują nieodpartą potrzebę ciągłego rozwijania się istnieje wakacyjna oferta edukacyjna. Jedną z możliwości jest kurs językowy, doskonała okazja do podszlifowania języka obcego, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Można też sie skusić na kurs języka, którego wcześniej nigdy sie nie uczyliśmy.Coraz więcej szkół językowych oferuje naukę języka chińskiego, arabskiego. Takie zajęcia zajęłyby zaledwie parę godzin tygodniowo,a w okresie wakacyjnym na pewno można liczyć na zniżki.

Bardziej ambitni mogą wybrać się na obóz językowy np.w Anglii. Wizyta w tym kraju uważana jest za nieodzowny element nauki angielskiego. Mówi się, że miesiąc w Anglii daje więcej niż rok nauki w szkole czy na kursie, gdyż najlepszym sposobem na nauczenie się języka obcego jest wyjazd do kraju, w którym jest on powszechnie używany. Poza tym kurs językowy w dobrej szkole za granicą to nie tylko wymierne korzyści językowe, ale także wspaniały wypoczynek i radość zdobywania nowych doświadczeń.

Ruch, RUch, RUCh, RUCH


Ostatnio na zajęciach wf-u mieliśmy coś innego niż zawsze, a mianowicie... dostałyśmy kijki (troszkę inne niż te narciarskie) i poszłyśmy w teren. Jest to tak zwany Nordic Walking- sport polegający na marszach ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each stride). Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała (ale mniej intensywnie) i otrzymują stymulację inną niż w normalnym chodzeniu dla piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do bardziej znaczego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy jogingu.Szczególnie rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza, spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu, zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami, jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Można NW uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach - przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrac odpowiednie kije.
Według mnie jest to również doskonały sposób spędzania wolnych chwil, zwłaszcza jeśli ktoś lubi aktywność, a zwykłe spacery zaczęły się troszkę nudzić. Może troszkę śmiesznie to wygląda w centrum miasta, ale już nie wzbudza aż takiej sensacji jak na początku.

sobota, 24 maja 2008

Podróże

A teraz gratka dla posiadaczy naprawdę dużej ilości wolnego czasu. Najlepszym sposobem na jego zagospodarowanie jest....podróżowanie.
Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, więc jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Możliwość zobaczenia ciekawych miejsc, poznania innych kultur niewątpliwie pozostawia ślad w naszej pamięci. A najlepsze w podróżowaniu jest to, że sami możemy zdecydować o tym, czy ma być to daleka, czy może troche bliższa podróz...wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni. I niestety również od zasobu naszego portwela, co jest chyba jedyną przeszkodą w tej formie spędzania wolnego czasu. Biura podróży prześcigają się w oferowaniu nam najbardziej korzystnych promocji, ale możemy również zorganizować coś na własną rękę. Takim osobom polecam strony podróżników, jaki i te,które są poświęcone samym podróżom.
http://www.odyssei.com/pl/index.php5
http://www.kiribaticlub.pl/
http://www.medius.pl/

A może Ty masz za sobą jakąś niezapomnianą podróż? Jeśli tak, podziel się tym z nami, czekamy na komentarze.

A teraz z innego punktu widzenia


Dziś spojrzymy na spędzanie wolnego czasu z troszkę innej perspektywy. Mamy nadzieję, że nasze sposoby spędzania wolnych chwil spodobały się rownież Wam, czytelnikom. Oczywiście do opisania zostało jeszcze sporo tematów, ale dziś skupmy się na tym, jak spędzają czas wolny inni studenci.
Firma Student News zbadała, jak studenci z dziesięciu ośrodków akademickich w Polsce spędza swój czas.Okazuje się, że wolne chwile mijają studentom głównie na spotkaniach ze znajomymi oraz z dziewczyną czy chłopakiem. Rzadko chodzą do kina, prawie wcale do teatru czy na koncerty. Ale na czytanie poświęcają tyle czasu co na oglądanie telewizji.
Sposób spędzania wolnych chwil w różnych ośrodkach akademickich trochę się różnią. W Poznaniu częściej niż gdzie indziej czytają książki. Deklaruje to 32 proc. ankietowanych, podczas gdy w Katowicach tylko 12 proc. Do kina najczęściej chodzą studenci warszawscy (14 proc.) najrzadziej - lubelscy (3 proc.). Krakowianie przodują za to w spotkaniach ze znajomymi - deklaruje to połowa ankietowanych. Stosunkowo najmniej towarzyscy są studenci z Gdańska (34 proc.). Szczecinianie i warszawiacy zaś najrzadziej chodzą na randki (po 19 proc.). W tej dziedzinie przodują wrocławianie. Aż 30 procent odpowiedziało, że kiedy mają wolne, idą na randkę.

A jak Ty spędzasz swój wolny czas? Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie zamieszczonej na stronie

Odkryj w sobie mistrza kierownicy....



czyli zabierz przyjaciół na gokarty.To świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu ze znajomymi.

Parę słów o gokartach:
Są tą małe pojazdy silnikowe, czterokołowe, służące do wyścigów na torze kartingowym. Pozbawione są mechanizmu różnicowego, co sprawia, że koła na zakręcie kręcą się z tą samą prędkością obrotową, co umożliwia pokonywanie zakrętów efektownym poślizgiem. Ubiór zawodnika kartingowego musi się składać z butów (koniecznie za kostkę), kombinezonu ze specjalnego tworzywa,które pod wpływem ciepła kruszy się, rękawiczek od środka obszytych zamszem aby gwarantowały doskonałe trzymanie kierownicy oraz kasku. Zawodnik zakłada również kamizelkę chroniącą żebra przed obiciami i złamaniami ponieważ siła nacisku na żebra podczas zakrętu jest olbrzymia.Jazda gokartem nie wymaga od nas szczególnych umiejętności jazdy. Jednak,aby gokartem jeździć szybko i sprawnie pokonywać zakręty potrzeba praktyki.
Jeżeli spodoba wam się zabawa w gokarty i chcielibyście rozpocząć karierę w sporcie motorowym:) Automobilkluby mające swoje siedziby w większości dużych miast soją przed wami otworem.

piątek, 23 maja 2008

A może tak postrzelać do kogoś?


Znakomita alternatywa dla osób o niepohamowanych rządzach, którzy pragną wyładować nadmiar swojej agresji. Paintball.
Jeśli drażni Cie szef, kumpel z ławki obok, albo sąsiad, który puszcza muzykę za głośno, warto zabrać go na pole paintballowe.
Paintball to gra zespołowa, w której odgrywane są różne scenariusze. Uczestnicy są dzieleni na dwa zespoły, które ze sobą walczą, strzelając do siebie pociskami z farbą. Najkrócej mówiąc wygrywa ta drużyna, która "zbije" drużynę przeciwną.
Jest to świetna forma spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza, że w trójmieście mamy możliwość wyboru kilku różnych wariantów. Gra w podziemiach piwnicy, w lesie lub na polu, gdzie wszystko jest znakomicie zaaranżowane.
Warto również zajrzeć na stronę www.paintballarena.com.pl gdzie można zdobyć więcej informacji na temat paintballu.


Była już mowa o wzniosłych formach spędzania wolnego czasu: zwiedzaniu muzeów, rozwijaniu umiejętności sportowych, udzielaniu sie w organizacjach studenckich. Jednak teraz chciałabym sie podzielić moimi spostrzeżeniami na temat shoppingu. Stwierdzeniem,że spora część ludzi prowadzi konsumpcyjny styl życia chyba nikogo nie zaskoczę. Niektórzy swój czas wolny poświęcają właśnie na robienie zakupów. Kupienie sobie nowej pary butów, czy kolejnej, setnej już bluzki wiele osób traktuje jako sposób na zajęcie wolnego czasu. Przepełnione galerie handlowe w niedzielne popołudnie nikogo już nie dziwią, choć trzeba wziąć pod uwagę to,że dla niektórych pracujących ludzi to jedyna okazja na zrobienie zakupów. Nastolatki przesiadujące godzinami w centrach handlowych to coraz częstszy widok, według nich takie centra to doskonałe miejsce na udanie się na wagary lub zapełnienie luki w wolnym czasie.


Osobiście nie mam nic przeciwko robieniu zakupów, pewnie z reszta jak większość kobiet:)
Chyba każdej/każdemu zdarzyło się kupić coś tylko dlatego,że tak pięknie prezentowało sie na sklepowym wieszaku czy wystawie.W końcu setki promocji i wyprzedaże kusza na każdym kroku i starają sie nas przyciągnąć.
Fajnie od czasu do czasu wybrać się ze znajomymi na zakupy,jeśli jednak nie przeradza się to w obsesję kupienia sobie czegoś nowego i pod warunkiem,że nie 7 dni w tygodniu w każdej wolnej chwili.
Przecież jest tyle ciekawszych rzeczy....

Pare słów o kolekcjonerstwie...

Kolekcjonerstwo - zbieractwo. Gromadzenie wszelkich przedmiotów, dotyczących różnych dziedzin w celu tworzenia zbiorów, wystaw i pokazów. Najczęściej w formie amatorskiej jako hobby.
Zbierać można praktycznie wszystko. Ważne jest aby przynosiło to satysfakcję i przyjemność kolekcjonerowi, dla którego pokaźny zbiór jest powodem do dumy. Chęć gromadzenia różnych przedmiotów rozwija się już u dzieci w wieku przedszkolnym - w dzisiejszych czasach często pod wpływem reklam telewizyjnych. ( m.in: zabawki, plakaty, karty do gry).

Wyróżniamy m.in. następujące rodzaje kolekcji:
• bibliofilstwo - książki (zwłaszcza cenne i rzadkie, rękopisy, starodruki)
• birofilistyka - przedmioty związane z piwem (etykiety, podkładki pod kufle, kapsle z nadrukami, itp)
• falerystyka - ordery i odznaczenia
• filatelistyka - znaczki pocztowe
• filokartystyka - pocztówki
• filumenistyka - etykiety z pudełek od zapałek
• fonotelistyka - karty telefoniczne
• kolekcje konchiologiczne - muszle
• ksyrofilistyka - przedmioty związane z goleniem (żyletki, maszynki do golenia, brzytwy, itp.)
• numizmatyka - dawne monety i medale


Prawdziwy kolekcjoner spędza dużo czasu na szukaniu nowych skarbów, często zdobywa je poprzez aukcje internetowe, wymianę z innymi. Są jednak kolekcje wymagające poszukiwań na łonie przyrody: na plaży, łące, w jaskiniach. Oprócz zdobycia eksponatów w całym procesie kolekcjonowania istotny jest także sposób ich pokazania. Oczywiście wszystko zależy od dostępnych możliwości ale i w tej dziedzinie właściciele kolekcji wykazują się wyobraźnią i inwencją. Są to półki, pudełka i albumy segregujące okazy tematycznie lub według chronologii zdobycia; ściany ozdobione obrazkami, plakatami, kapslami, talerzami.
Chyba każdy z nas kiedyś posiadał choćby małą kolekcję własnych skarbów i doskonale pamięta jak bardzo była ona cenna i przynosiła wiele radości. A może ktoś z Was nadal zajmuje się kolekcjonerstwem?:)

czwartek, 22 maja 2008

Sport z klasą


SNOOKER jest grą bilardową rozgrywaną na stole do bilardu angielskiego z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwoje zawodników, rzadziej dwie drużyny).

Powstał w 1875 roku. Zasady gry zostały wymyślone przez angielskiego pułkownika sir Neville'a Chamberlaina. Po raz pierwszy partię snookera rozegrano w kantynie oficerskiej w Jubbulpore w Indiach. Początkowo grano jedynie bilami czerwonymi, później wprowadzono kolorowe. Pierwsze bile robiono z kości słoniowej, ale z czasem zaprzestano tej praktyki, ze względu na zakaz handlu kością słoniową.


Sprzęt:
-Stół standardowy - Obszar pola gry ograniczony czołami band wynosi 11 stóp 8 1/2 cala x 5 stóp 10 cali (3569 mm x 1778 mm), z tolerancją obu wymiarów +/- 1/2 cala (+/- 13 mm)
- Kij - musi mieć długość nie mniejszą niż 3 stopy (914 mm) oraz nie może odbiegać od ogólnie przyjętych, tradycyjnych kształtów i form
- Bile – 22 na stole: biała – bila rozgrywająca
żółta – 2 punkty
zielona – 3 punkty
brązowa – 4 punkty
niebieska – 5 punktów
różowa – 6 punktów
czarna - 7 punktów
15 bil czerwonych – 1 punkt
- Przyrządy pomocnicze - podpórki pod kije, długie kije (zwane wędkami), przedłużki i nasadki mogą być używane przez zawodników dla poprawy pozycji kija przy uderzeniu

Zasady:
Każdy mecz składa się z określonej liczby frejmów (frame). Frame to okres gry od pierwszego zagrania zawodnika do zdobycia przewagi punktowej przez jednego z graczy. Zawodnik zdobywa punkty za bile wbite do kieszeni stołu w ustalonej kolejności:
- wbicie czerwonej bili uprawnia zawodnika do wbijania jednej bili innego koloru, wyżej punktowanej;
- bila czerwona pozostaje w kieszeni;
- bila innego koloru wraca na stół, na swój punkt nominalny.
Break jest sumą punktów uzyskanych w prawidłowych wbiciach, wykonanych przez zawodnika w jednym podejściu podczas frejma. W wypadku niecelnego zagrania przeciwnik uzyskuje prawo gry.

W Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii snooker cieszy się dużą popularnością wśród publiczności.
W latach 70. i 80. XX wieku przeżywano „złotą erę” snookera – grali wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli. Dziś nadal snooker na Wyspach Brytyjskich jest bardzo popularny, ale promuje się go także w całej Europie i Azji. Odbywają się szkolenia dla młodzieży. Planowane są pokazowe turnieje organizowane w wielu krajach Europy (również i w Polsce) z udziałem światowych graczy oraz przedstawicieli kadr narodowych danego kraju. Także w Polsce można odwiedzić kluby snookerowe i spróbowac swoich sił (ok. 51 klubów, m.in. kluby w Gdańsku, Koszalinie, Szczecinie, Toruniu, Krakowie) do czego bardzo zachęcamy.



Obecnie snooker jest określany jako „gra dżentelmenów”. W turniejach obowiązuje nienaganny ubiór, którego nieodzownym elementem jest muszka, a także odpowiednie maniery – za co tak bardzo cenieni są snookerzyści. Ale gracze zachwycają nie tylko swoją inteligencją, efektownymi zagraniami – zapewniają widzom także niezłą dawkę przyjacielskiej i wesołej atmosfery podczas rozgrywania długich meczów. A to wpływa na fakt, że coraz większa liczba widzów zarówno młodych jak i starszych interesuje się tym sportem nie tylko z pozycji widza, ale też gracza. Gra w snookera uczy logicznego myślenia, cierpliwości, wyrabia koncentrację oraz pobudza wyobraźnię. Zapewnia ciekawą formę spędzenia wolnego czasu, którą gorąco polecamy.

środa, 21 maja 2008

Z zupełnie innej beczki...czyli Noc Muzeów



Jak wiemy muzea nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością, nie jest to alternatywa spędzania wolnego czasu dla młodych ludzi. W końcu muzeum nie jest miejscem do, którego chodzi się codziennie w każdej wolnej chwili.


Jednak jest w roku taka noc kiedy muzea Europy otwierają swoje podwoje dla nocnych gości. Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji w wybranym dniu w godzinach nocnych. Na tę noc przygotowywane są specjalne atrakcje, a opłata za wstęp jest symboliczna.Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp.

Tak jak na co dzień zwiedzanie muzeów to dla wielu niezbyt wielka atrakcja, tak tej nocy muzea sa oblegane. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku Noc Muzeów przyciągnęła 1,3 miliona gości oraz prawie 2 tys. instytucji z 42 krajów Europy.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu.

Myślę,że warto ten jeden raz w roku wybrać się na nocne tournee po muzeach.

A może tak troszkę pomyśleć?:)



Większość z nas utożsamia wolny czas z wychodzeniem ze znajomymi, uprawianiem jakiegoś sportu, siedzeniem przy komputerze, ale czy nie jest fajnie czasem swoją "minutkę" wolnego przeznaczyć na jakże odstresowujące i jakże pożyteczne dla umysłu rozwiązywanie krzyżówek??;)

Wikipedia tak definiuje krzyżówkę: "zagadka słowno-literowa polegająca na odgadywaniu lub dopasowywaniu haseł i wpisywaniu ich w krzyżujące się ze sobą rubryki. Krzyżówki różnią się od siebie stopniem trudności, wielkością, wiekiem potencjalnego odbiorcy. Można je konstruować tylko w tych językach, gdzie pojedyncza litera alfabetu reprezentuje indywidualną głoskę, dlatego niemożliwe jest układanie krzyżówek w języku np. chińskim."

Troszkę z historii krzyżówki:
Pierwsza na świecie krzyżówka ukazała się w grudniu 1913 roku w "New York World" w dodatku "Fun". Jej pomysłodawca - Arthur Wynne - wzorował się na swoim dziadku, który grywał w "magiczny kwadrat albo podwójny akrostych". "Original crossword puzzle" zawierała 32 hasła. Rubryki oddzielone były czarnymi odstępami. W Ameryce zrobiła ona furorę, a gdy dotarła do Brytyjczyków, Ci rozpowszechnili ją w Europie. W Polsce pierwsza krzyżówka ukazała się w 1925 roku w "Kurierze Warszawskim".
Współcześnie wyróżniamy takie typy krzyżówek jak:
-alfabetka
-jolka
-kwadrat magiczny
-swatka
-ukośnik
-krzyżówka panoramiczna
-krzyżówka hetmańska

---------------------------------------------------------------



Bardzo podobną do krzyżówkek grą umysłową jest Scrabble:
->gra słowna wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Obecnie jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie.

Ogólne zasady Scrabble:

Gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu płytek z literami (jednocześnie gracz dyponuje siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy) i kolejnym układaniu z nich słów na planszy zawierającej 15x15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę. Pierwsze słowo powinno przechodzić przez pole H8 (środek planszy). Każdy kolejny wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną literę znajdującą się już na planszy, zatem nowo układane wyrazy bądź krzyżują się z już istniejącymi, bądź przedłużają je o kolejne litery. Gracz, który nie może (lub nie chce - ze względów taktycznych) ułożyć z posiadanych liter poprawnego słowa, albo pasuje, albo wymienia litery. Ułożone słowa są punktowane, przy czym grę wygrywa ten, kto łącznie (we wszystkich wykonanych ruchach) zdobędzie większą liczbę punktów niż każdy z przeciwników.

Liczbę punktów oblicza się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu słów, sumując wartości tworzących je liter. Każda litera ma określoną, stałą wartość punktową, przy czym wartość liter ułożonych w bieżącym ruchu na wybranych polach specjalnych (tzw. premie literowe - pola jasno- i ciemnoniebieskie) ulega pomnożeniu ×2 lub ×3 (odpowiednio dla pól jasno- i ciemnoniebieskich). Oprócz premii literowych istnieją również premie słowne - jeśli w bieżącym ruchu jedna z płytek zostanie ustawiona na takim polu, to liczba punktów przyznawanych za przechodzące przez to pole słowo (lub słowa) zostaje pomnożona ×2 lub ×3 (odpowiednio dla pól jasno- i ciemnoczerwonych - patrz zdjęcie). Premie słowne stosuje się po zsumowaniu wartości wykorzystanych liter, a zatem po wcześniejszym uwzględnieniu ewentualnych premii literowych. Ponadto, możliwe jest ułożenie długiego słowa, w którym nowo dodane litery znajdują się na więcej niż jednym polu premii słownej - w ten sposób można uzyskać łączny mnożnik wartości słowa ×4 , ×9 , a nawet ×27.

Dodatkowo premiowane jest wykorzystanie w bieżącym ruchu wszystkich siedmiu liter - za takie słowo otrzymuje się dodatkowo 50 punktów.

Ze względów prakycznych do turniejowej gry w scrabble (a także w grze przez internet) używa się zegarów ograniczających łączny czas ruchów jednego gracza. Typowym ograniczeniem czasowym jest 10 lub 15 minut na partię.

Jakie są litery i jak są punktowane?

1 punkt: A (x9), E (x7), I (x8), N (x5), O (x6), R (x4), S (x4), W (x4), Z (x5)
2 punkty: C (x3), D (x3), K(x3), L(x3), M(x3), P (x3), T (x3), Y (x4)
3 punkty: B (x2), G(x2), H(x2), J (x2), Ł (x2), U (x2)
5 punktów: Ą (x1), Ę (x1), F (x1), Ó (x1), Ś (x1), Ż (x1)
6 punktów: Ć (x1)
7 punktów: Ń (x1)
9 punktów: Ź (x1)
0 punktów: blank (x2)

Cechy przydatne do bycia dobrym graczem:

Obecny w scrabblach element losowości jest mniej istotny niż w wielu grach karcianych, w szczególności - w brydżu. O ile w pojedyńczym rozdaniu brydżowym (a nawet krótkim turnieju z zapisem porównawczym) para dyletantów może wygrać z arcymistrzami, o tyle w scrabblach takie zdarzenie jest mniej prawdopodobne. Niemniej, element losowości pozostaje istotnym składnikiem gry w scrabble. Mniej popularną, uproszczoną, ale też całkowicie eliminującą element losowości, odmianą gry w scrabble jest belgijka - w której dowolna liczba graczy usiłuje zdobyć maksymalną liczbę punktów w oparciu o ten sam zestaw płytek.

Największą wadą scrabble w stosunku do innych gier jest uzależnienie od języka. Z tego powodu rozgrywki międzynarodowe są organizowane są tylko w nielicznych językach - angielskim, francuskim czy hiszpańskim.



Nic więcej- TYLKO GRAĆ! :))

Zostać kibicem...

W wolnym czasie, jako alternatywa dla hobbistów różnych sportów, którzy jednak nie przepadają za regularnym przemęczaniem się, warto polecić troszkę inną formę sportowych emocji. Dobrym sposobem na udzielenie się w życiu sportowym jest kibicowanie swojej drużynie. Obojętnie, czy kibicujemy ulubionej drużynie pilkarskiej, koszykarskiej, siatkarskiej, czy nawet reprezentacji krykieta. Zawsze wyzwala to pozytywną energię, pozwala poczuć ducha sportu i rywalizacji, oglądajac mecz z trybun. Warto na takie wydarzenie zabrać ze sobą rodzinę, ponieważ to z pewnoscią zbliży do siebie każdego z jej czlonków. Mile spędzone popoludnie w gronie najbliższych, poczucie przynaleznosci do pewnej grupy osob, wyzwala pozytywne emocje i pomaga spojrzec na swiat z innej perspektywy.
Żeby jednak bardziej zaglebic sie w temat kibicowania i zrozumiec istote, wato poznać kilka z pozoru oczywistych, ale niezbednych pojec.
Kim jest kibic?
KIBIC-osoba zainteresowana jakąś publiczną dyscypliną, najczęściej sportową. Aktywnie uczestniczy w zdarzeniach związanych z jego ulubioną dyscypliną. Do kibiców zalicza się przede wszystkim widzów widowisk sportowych na stadionach, halach i innych obiektach, ale także telewidzów oglądających sport lub osoby wspominające czasami o danej dyscyplinie.
KLUB KIBICA-tworzone zazwyczaj przy klubach sportowych, a także przez osoby prywatne. Rolą prawdziwego, wiernego kibica powinna być próba wsparcia swojej drużyny zarówno w sytuacjach dobrych, jak i złych.

Pamiętać jednak nalezy, że kibiców również mozna podzielic na dobrych i zlych. Zasadnicza roznica pomiedzy nimi jest cel, ktory im przyswieca. W zwiazku z tym, warto poznac rowniez pojecie, bardzo czesto slyszane w mediach i na ulicach, mianowicie "pseudokibic".
PSEUDOKIBIC-Słowem pseudokibic lub inaczej chuligan stadionowy określa się zazwyczaj agresywnych widzów, osoby, których "doping" polega na rzucaniu obraźliwych słów zarówno na zawodników jak i sędziów, głoszeniu rasistowskich haseł przede wszystkim na meczach piłkarskich, hokejowych oraz na meczach koszykówki. Przywiązanie takich osób do barw klubowych lub reprezentacyjnych graniczy z fanatyzmem, skutkiem czego dochodzi do walk między grupami (z wypadkami śmiertelnymi), a także gróźb i czynów (także zabójstw) wobec sportowców, którzy zawiedli oczekiwania.

Mamy jednak nadzieje, ze nie zniecheci to nikogo, a tylko zacheci do postawienia na dobra zabawe, i odnalezienia w sobie ducha sportu i prawdziwego, pozytywnego kibicowania.

poniedziałek, 19 maja 2008

* Fotografia *



Fotografia(gr. φως, phōs, D. phōtós - światło; gráphō - piszę, graphein – rysować, pisać – rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne - fotografia otworkowa, rayografia.

fotografia tradycyjna tzw. fotografia analogowa – oparta na chemii światłoczułych związków srebra, która dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną Materiały fotograficzne produkowane są w postaci błon ciętych (do aparatów wielkoformatowych), klisz (filmów) perforowanych (do aparatów małoobrazkowych), błon zwojowych najczęściej o szerokości 60mmm (do aparatów średnioformatowych).
fotografia cyfrowa – gdzie rejestracja obrazu odbywa się nie na materiale światłoczułym ale na urządzeniu optoelektronicznym zwanym matrycą (np. w układzie CCD, CMOS) zamontowaną w aparacie cyfrowym.

Stosowane w aparatach cyfrowych obiektywy i osprzęt są identyczne jak w aparatach do fotografii tradycyjnej ale wystepują też zmodyfikowane, zwłaszcza obiektywy. Ze wzgledu na różną konstrukcję matryc, szczególnie wymiarów (z tego też powodu i ich powierzchni), która najczęściej jest mniejsza od wymiaru klatki (klatka inaczej kadr to prostokąt najczęściej o wymiarach 36x24mm w małoobrazkowym aparacie na tradycyjny film typu 135, lub 60x45,60x60, 60x70 w przypadku błon zwojowych typu 120,220). Obiektywy z tym samym mocowaniem (bagnetem) w wykonaniu wyłącznie do aparatów cyfrowych małoobrazkowych mają mniejsze pole krycia niż do aparatów tradycyjnych. Czasem producenci podają obie wielkości ogniskowych jedna właściwa do wymiarów matrycy, druga ekwiwalentna do wymiaru kadru małoobrazkowego. Natomiast długość ogniskowej obiektywów od aparatów tradycyjnych używanych w aparatach amatorskich typu lustrzanka małoobrazkowa do fotografii cyfrowej -jeśli ma mniejszą matrycę -mnoży sie o współczynnik około 1,5-1,6. Aparaty cyfrowe z matrycami w różnych rozmiarach montowane są np w telefonach komórkowych.

Naukowców od zawsze fascynowała zdolność do rejestrowania dokładnych obrazów ruchu.

=Historia=

Fotografia, powstała w XIX wieku, korzystała z wynalazków znanych już wcześniej. Podstawowy instrument do tworzenia obrazu, camera obscura, był stosowany już od XVI wieku przez malarzy.
W 1556 Georg Fabricius zauważył, że chlorek srebra zaczernia się pod wpływem promieni słonecznych.
W 1724 światłoczułość azotanu srebra zaobserwował Johann Schultze.
W 1727 w Halle nad Saalą, filolog Johann Heindrich Schulze uzyskał pierwsze odwzorowanie obrazu na emulsji światłoczułej sporządzonej z chlorku srebra na podkładzie z białej kredy.
Spreparowana odpowiednio kreda posłużyła jako substancja mająca zapewnić w miarę równomierne pokrycie materiału podkładowego emulsją. Za wzór obrazu do odwzorowania użył nieprzeźroczystego materiału, w którym wyciął szablony. Następnie naświetlał emulsję na słońcu przez te szablony. W ten sposób uzyskał pierwszy, acz nie dający się jeszcze utrwalić, obraz fotograficzny.
W 1826 lub 1827 powstała pierwsza fotografia stworzona przez Francuza Josepha-Nicéphore'a Niepce'a na wypolerowanej płycie metalowej
Jako substancję światłoczułą wykorzystał on tzw. asfalt syryjski - związki bitumiczne wytworzone z ropy naftowej. Otrzymane przez niego zdjęcie było jednak bardzo niedoskonałe.
Rok 1839 uznaje się za właściwą datę wynalezienia fotografii. Francuz, Louis Jacques Daguerre, zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem.
Metoda Daguerre’a, zwana od nazwiska twórcy dagerotypią, pozwalała na otrzymanie poprawnego zdjęcia, ale tylko w jednym egzemplarzu, gdyż utworzony na płytce obraz był od razu obrazem pozytywowym.
W tym samym czasie nad otrzymywaniem obrazów tworzonych przez światło pracował angielski uczony William Henry Fox Talbot.
Naświetlając w ciemni optycznej papier powleczony jodkiem srebra uzyskał on, po wywołaniu kwasem galusowym, obraz negatywowy, w którym jasnym miejscom fotografowanego przedmiotu odpowiadał czarny strąt srebra. Naświetlając z kolei poprzez ten negatyw arkusz papieru pokryty warstewką chlorku srebra, otrzymywał obraz pozytywowy w dowolnej liczbie odbitek.
W 1839 r. J. Herschel wprowadził na określenie procesu opracowanego przez Talbota termin fotografia.

Technika fotografii rozwijała się od tego momentu bardzo szybko. Już wkrótce płytki srebrne lub arkusze papieru zastąpiono płytkami szklanymi powleczonymi warstwą światłoczułą. Płytki te preparowano tuż przed wykonaniem zdjęcia, co wymagało przenośnej ciemni fotograficznej, w której można było dokonać tego zabiegu.
W 1861 udało się uzyskać pierwszą trwałą fotografię barwną fizykowi Jamesowi Clerkowi Maxwellowi.
W 1907 Bracia Lumière wprowadzili na rynek pierwsze płyty do fotografii barwnej, Autochrome. Były one wyprodukowane na bazie barwionej skrobi ziemniaczanej.
1935 został wprowadzony do sprzedaży pierwszy współczesny, trójwarstwowy film barwny, Kodachrome.
Większość współczesnych filmów barwnych, oprócz Kodachrome, wykorzystuje technologię stworzoną dla filmu Agfacolor w 1936.
Od 1963 jest dostępny natychmiastowy materiał kolorowy firmy Polaroid.

Fotografia pojawiła się na ziemiach polskich już w roku 1839, kiedy to Kurier Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy FRAGET oferującej aparaty do dagerotypii. Rok później w Poznaniu i w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.

Początek przemysłu fotograficznego na ziemiach polskich to rok 1887, kiedy chemik Piotr Lebiedziński założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON. W 1899, również w Warszawie, powstała wytwórnia aparatów fotograficznych i obiektywów FOS. (żródło: Wikipedia)

-------------------------------------------------------------------------------------

Niektórzy każdą wolną chwilę wykorzystują, by uwiecznić ją na kliszy bądź już tak bardzo popularnych kartach. Dla niektórych to hobby, pasja, sposób na życie i nierzadko również zawód. Razem z fotografią idzie również obróbka zdjęć, za pomocą której można stworzyć zdjęcia- cuda, niesamowite, czasem intrygujące, zaskakujące, odrażające i wzbudzające wiele innych emocji.

niedziela, 11 maja 2008

Joga czyli harmonia duszy i ciała



Słowo „yoga” pochodzi od sanskryckiego rdzenia „yuj”, co znaczy „łączyć, kierować, skupiać uwagę”, ale też „powściągać". Joga była traktowana jako sposób na zachowanie harmonii duszy i ciała, higieny ciała oraz dobrej kondycji psychofizycznej.Joga, albo Samkhja Joga, jest jednym z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Atman – duch jednostkowy posiada ponadczasowy byt. Joga uznaje prawo (karmana) i koła wcieleń (samsara), wyzwolenie dokonuje się przez odpowiedni trening. Podstawową myślą jogi jest możliwość oświecenia poprzez koncentrację, medytację i ascezę.

Joga klasyczna jest nauką o wyzwoleniu, nie zajmuje się problemami filozoficznymi, lecz wskazuje drogę do doskonałości i dlatego też podstawę filozoficzną dla jogi, daje sankhja. Tam, gdzie kończy się sankhja, zaczyna się joga.

Wyróżniamy różnego rodzaju ćwiczenia:

Ćwiczenia uspakające umysł:

* skupienie na Bogu (isvarapranidhana),
* rytmiczna kontrola oddechu (pranajama),
* miłość (maitri),
* współczucie (karuna),
* zadowolenie (mudita),
* niezważanie (upeksa).

Ćwiczenia ze świadomością (samprajnata samadhi) - 4 stopnie zatopienia:

* z przewagą rozmyślania (vitarka),
* zanika rozmyślanie, a jego miejsce zajmuje rozważanie (vicara),
* nie istnieje już rozmyślanie, a ćwiczącego opanowuje błogość (ananda),
* istnieje jedynie czysta świadomość "jestem"

Ćwiczenie bez świadomości (asamprajnata samadhi) przynoszące wyzwolenie.

wtorek, 6 maja 2008

Tańczyć każdy może....



Taniec to obecnie jedna z bardziej popularnych form spędzania wolnego czasu- w dużej mierze przyczyniły się do tego programy rozrywkowe -Taniec z gwiazdami, You can dance,Gwiazdy tańczą na lodzie. Coraz więcej dzieci, młodzieży oraz osób starszych wybiera się na kursy, aby spróbować swoich sił na parkiecie;) Dla jednych to pasja, sposób na życie dla innych forma rozrywki czy sposób na zajęcie wolnego czasu.

Głównym elementem tańca jest ruch ciała wykonawcy, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy, ale zawsze celowy. Drugim elementem tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej. W tym sensie ktoś powiedział, że: "Taniec jest modlitwą nóg".

Taniec charakteryzuje duża różnorodność:

taniec współczesny-taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści.

taniec klasyczny-specyficzna forma tańca, zwana też baletem. Różnica polega na tym, że termin balet odnosi się do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny odnosi się do techniki, jakiej używają tancerze.

tańce standardowe i latynoamerykańskie różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów i muzyką.

Zatem każdy może rozwijać się w tej dziedzinie, która mu bardziej odpowiada.

wolny cz@s on-line


Kiedy jeszcze dostęp, nie tyle do internetu, co w ogóle komputerów nie był tak powszechny, większość wolnego czasu spędzało się przede wszystkim na świeżym powietrzu, z rodziną bądź znajomymi i przyjaciółmi. Życie towarzyskie toczyło się przede wszystkim w rzeczywistości. Wraz z coraz lepszym dostępem do komputera i rozpowszechnienia się internetu, czas wolny bardzo często i bardzo chętnie (nie mówię, że przez wszystkich, o nie!) spędzany jest przed monitorem komputera grając w przeróżne gry, odrabiając prace domowe, przeglądając godzinami (tak godzinami!) różne witryny internetowe, zaczynając od tych z najświeższymi wiadomościami (jak na przykład www.wp.pl, www.onet.pl i tym podobne- jak kto lubi:] ) przechodząc przez najróżniejsze strony rozrywkowe ( tak bardzo popularna nasza-klasa, e-puls, grono.net, studentix i wiele wiele innych, które zapewne sami bardzo dobrze znacie), takie, które każdego z nas osobno interesują, związane z indywidualnym hobby,preferencjami czy pomocne w odrobieniu pracy domowej, napisaniu referatu lub innych zadaniach. W internecie bowiem znaleźć dzisiaj można praktycznie wszystko i przez internet załatwić można praktycznie każdą sprawę.
 Takie powszechne zastosowanie komputera i dostępu do internetu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, o których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Przede wszystkim jest to niebezpieczne dla co raz to młodszych użytkowników, którzy surfując po sieci mogą napotkać się z  treściami niebezpiecznymi dla nich samych, które mogą znacznie wpłynąć na ich rozwój, kontakty nie tylko z rówieśnikami, ale przede wszystkim z najbliższymi.

Zagrożenia, jakie niesie dla dziedzi i młodzieży Internet:
a) rozbicie spójności wypowiedzi, migawkowośc, szum informacyjny
b) afirmacja agresji
c) promowanie negatywnych postaw życiowych i społecznych
d) propagowanie konsumpcyjnego i łatwego stylu życia
e) brak wrażliwości na krzywdę ludzką
f) osłabienie wrażliwości kulturowej, obniżenie smaku estetycznego
g) osłabienie przeżyć autentycznych
h) pogłębienie izolacji człowieka, jego osamotnienie
i) negatywny wpływ na zdrowie i sferę emocjonalno- społeczną
j) dezorganizacja rodziny
k) dzieci zaczynają utożsamiać się z bohaterami
l) potęguje się wrogość, nietoleracja, agresja
m) uzależnienie od internetu (potrzeba ciągłego korzystania z internetu, niepokój przy      niemożności korzystania z internetu oraz jego brak przy takiej możliwości, niekontrolowanie      czasu spędzonego w internecie, zaniedbanie w sferze kontaktów z rówieśnikami, szkołą,      korzystanie mimo szkodliwych następstw psychiicznych, fizycznych i społecznych)
n) przemoc rówieśnicza
o) duże prawdopodobieństwo natknięcia się przez dzieci na pedofilów
p) cyberstalking (Dręczenie ofiary za pomocą telefonu i/lub Internetu przez pozostającą w ukryciu osobę. Może polegać na wysyłaniu gróźb, lub innych komunikatów tworzących atmosferę osaczenia)

Zapewne jest jeszcze więcej zagrożeń wynikających z nadmiernego spędzania wolnego czasu przed komputerem, surfując w Internecie, których tu nie wymieniłam, jednak już po tej nie tak krótkiej liście widać, że zbyt częste korzystanie z komputerów i internetu niesie za sobą poważne konsekwencje. Nie chcę powiedzieć, żeby w ogóle nie korzystać z komputerów, internetu, jest to bowiem w dzisiejszych czasach niemożliwe, jednak chcę pokazać, jak bardzo negatywne skutki może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z osiągnięć technologicznych, takich jak właśnie komputer i podłączenie do sieci.

poniedziałek, 5 maja 2008

eXtreme


Sporty ekstremalne to sporty, które wiążą sie z ryzykiem, wymagające ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania. Są świetną alternatywą dla aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Cieszą się popularnością wśród młodych ludzi, ponieważ oferują satysfakcjonujące,niezapomniane doświadczenia i przeżycia.



Sporty ekstremalne dzielimy na:
Wodne:
1)Canyoning(polega na pokonywaniu dzikich rzek, wodospady , jaskinie)
2)Hydrospeed (spływamy nurtem rzeki leżąc na plastikowej desce)
3)Kajakarstwo górskie
4)Nurkowanie (np.płetwonurkowe, jaskiniowe, pod lodem
5)Żeglarstwo

W Powietrzu:
1)Baloniarstwo
2)Base Jumping
3)Bungee Jumping
4)Paralotniarstwo
5)Spadochroniarstwo

Na Ziemi:
1)Paintball
2)Snowboard, Narciarstwo
3)Rowery (downhill, freeride, four cross)
4)Wspinaczka
5)Rajdy samochodowe

W celu propagowania sportów ekstremalnych odbywają się roznego rodzaju festiwale, pokazy które maja na celu zachęcenie i zainspirowanie mlodzieży do aktywnego spędzania czasu poprzez uprawianie sportu.

wtorek, 15 kwietnia 2008


Jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu jest surfowanie po Internecie. Szacuje się, że osoby mieszkające w dużych miastach poświęcają na buszowanie po sieci średnio 34 godziny miesięcznie.

Rosnąca aktywność w sieci młodzieży sprawia,że tworzy się tzw. Net-Pokolenie. Młodzi ludzie głównie szukają rozrywki, śledzenie wydarzeń i informacji jest mniej ważne. Szczególną popularnością cieszą się serwisy społecznościowe takie jak nasza_klasa, grono, e-puls. Młodzież chętnie prowadzi też blogi i gra w gry dostępne on-line.Ciekawą formą aktywności w internecie jest udzielanie się w tzw. wirtualne państwa, które nie są niczym innym jak symulacją państwa w warunkach wirtualnych, o własnych ustrojach politycznych, prowadzących własne gazety, szkoły itp.

wtorek, 8 kwietnia 2008

100 pytań do...

Jakimś cudem, nie wiem jakim, dotarły do mnie pytania odnośnie Odysei Umysłu. W związku z tym, pytania, a także odpowiedzi na nie, zamieszczę w niniejszym poście, ponieważ uważam, że wyjaśnią one pewne kwestie, które miałam zamiar prędzej czy poźniej poruszyć.

1. jakie warunki nalezy spelnic aby wziac udzial w Odysei?
2. jaka jest histroia Odysei umyslow.. gdzie odbyla sie po raz pierwszy, kto ja zainicjowal?
3.co sprawilo ze chcialas zostac sedzia (pozytywne aspekty tej funkcji)
4, jakie sa trudne, negatywne aspekty tej pracy?
5. jakimi cechami powinien wykazac sie dobry sedzia?
6. jakimi argumentami zachecilabys mlodych ludzi do udzialu w odysei?

Ad.1
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpierw zdecydować, w jakim charakterze chce się występować na odysei. Można być uczestnikiem, trenerem lub sędzią. Drużyna, która występuje w konkursie musi liczyc od 5-7 uczestników, jest ona również prowadzona przez trenera. Aby zostać trenerem lub sędzią niezbędne jest zgłoszenie dostępne na stronie www.odyseja.org, jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, przyszły trener lub sędzia, zostanie zaproszony na szkolenie. Kompletna drużyna wraz z trenerem wypełnia formulaż zgłoszeniowy, dostępny również na w/w stronie, a póżniej pracuje nad jednym z dostępnych problemów długoterminowych do rozwiązania. Efektem końcowym jest przedstawienie, w którym to drużyna zaprezentuje swoje rozwiązanie.

Ad.2
Odyseja Umysłów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jej założycielem jest Dr C. Samuel Micklus. Historia tego konkursu jest bardzo złożona, zapraszam do zamieszczania pytań w komentarzach.

Ad.3
Co sprawiło, że chciałam zostać sędzią? Zaczynałam od bycia uczestnikiem. Wraz z drużyną wybrałam się na Eurofestiwal Odysei, czyli przegląd wszystkich przedstawień konkursowych drużyn z całej europy. Magia tego festiwalu zadecydowała o tym, że nie chciałam tak szybko rozstawać się z Odyseją. Kiedy tylko dowiedziałam się o możliwości zostania sędzią, złożyłam aplikację, która pozwoliła mi na wzięcie udziału w szkoleniu dla sędziów. Pozytywów tej pracy jest wiele, przede wszystkim, przez to, że jest to wolontariat, można zrobić coś dla siebie, bezinteresownie, co sprawia, że praca ta staje się bardziej satysfakcjonująca. Oprócz tego, poznaje się dużo naprawdę ciekawych i oryginalnych osób, zawiązuje się nowe przyjaźnie, co pozwala na przeżycie naprawdę niesamowitych wrażeń i zachowanie cudnych wspomnień.

Ad.4
Właściwie jedynym negatywnym aspektem uczestnictwa w Odysei jest pochłonięcie przez nią olbrzymiej ilości czasu, reszty- nie znajduję.

Ad.5
Każdy przyszły sędzia dostaje tak zwany "dekalog dobrego sędziego", który mówi przede wszystkim o tym, że nie wolno krzywdzić ocenianych dzieciaków, wszelkie wątpliwości rozstrzyga się zawsze na korzysć drużyny. W tym konkursie chodzi przede wszystkim o ducha dobrej zabawy i zachowanie, które jest fair. To tyczy się również sędziego.

Ad.6
Jeśli ktoś chce zachować w głowie naprawdę niesamowite wspomnienia, poznać nowych ludzi, sprawdzić się w tworzeniu różnych rozwiązań, ćwiczyć swój umysł i pobudzać do kreatywnego myślenia, to zdecydowanie wystarczy, żeby choć raz sprawdzić, czym jest ta Odyseja Umysłów, a wtedy gwarantuję- na jednym razie się nie skończy.

wtorek, 1 kwietnia 2008

Alternatywa dla wolnego czasu

Jak wiadomo, każdy wedle swoich upodobań, spędza czas tak, jak uważa to za słuszne. Oczywiście oprócz "oczywistych oczywistości" typu kina, puby, organizacje sportowe, teatr, istnieją alternatywy dla spędzania wolnego czasu. Ja poruszę temat, nieco podpięty pod teatr. Zamierzam pisać o czymś, co pochłania mi czas i energię, ale nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez Odysei Umysłu. Opis tego, czym jest i z czym to się je, rozłożę na kilka postów, jednak gwoli wyjaśnienia, wypadałoby na początek napisać co to takiego ta Odyseja Umysłu...

„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł – zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”
Dr C. Samuel Micklus, twórca Odysei Umysłu
Słowa te znakomicie oddają atmosferę konkursu jakim jest owa Odyseja.
Odyseja Umysłu za cel stawia rozwijanie zdolności twórczych, które potencjalnie posiada każdy człowiek. Inspiruje rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia, zachęca do rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na bardzo wiele sposobów. Twórcze rozwiązywanie problemów to metoda nauczania zorientowana zarówno na proces, jak i na rezultat.Uczestnicy programu samodzielnie analizują zadanie i definiują jego sedno, wymyślają potencjalne możliwości, a następnie decydują o tym, jak połączyć w skuteczne rozwiązania to, co w ich pomysłach najlepsze. Trening czyni mistrza – im większej ilości problemów stawi się czoła, tym łatwiej jest twórcze i skuteczne pomysły generować „na zawołanie”.

A gdy już wiadomo co nie co na temat odysei, zapraszam do zagłębienia się w temacie, czytając kolejne posty :)

Ziaaba

wtorek, 25 marca 2008

Jak wiemy istnieje wiele różnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Przykładem może być przynależność do jakiejś organizacji- dotyczy to środowiska studentów. Weźmy pod lupę Organizację Studencką GSA, która istnieje od 1986 roku i i skupia studentów z Trójmiasta (działa przy Uniwersytecie Gdańskim). Ma charakter otwarty, a jej zadanie to integracja studentów.
W związku z tym przygotowuje i prowadzi wakacyjne obozy integracyjne. Obóz trwa tydzień czasu, odbywa się na Kaszubach, nad jeziorem, w leśniczówce lub kaszubskiej checzy.

Ponadto GSA organizuje cykl warsztatów umiejętności psychospołecznych dla studentów.

Warsztaty podzielone są na 3 poziomy zaawansowania:

-warsztaty przygotowujące do prowadzenia obozów
-warsztaty o tematyce ogólnej
-warsztaty przygotowujące do prowadzenia treningów

Oto przykładowe tematy realizowane w ramach treningów organizowanych prze GSA:

-skuteczna komunikacja
-trening interpersonalny
-asertywność
-negocjacje
-praca w grupie
-autoprezentacja
-myślenie twórcze

Treningi organizowane są co 6 tygodni w weekendy, a prowadzą je studenci, absolwenci UG oraz osoby związane z GSA. Jest to doskonała okazja do rozwoju swojej osobowości.
W tym przypadku swój wolny czas możemy poświęcić na uczestnictwo w Organizacji i skupić sie na rozwoju osobistym;)

sobota, 22 marca 2008

Czas wolny to czas przeznaczony na wszelkie zajęcia dla rozwijania swoich talentów i wiedzy, wypoczynku i rozrywki. Sposób spędzania wolnego czasu młodych ludzi zależy od wielu czynników. Są to:
- wiek i status młodzieży (ucząca się czy pracująca)
- rodzaj szkoły
- warunki materialne rodziców (gł. finansowe)
- istniejąca moda, która jest chętnie przejmowana i naśladowana przez ludzi młodych
- wykształcenie i kultura życia codziennego rodziców
- środowisko lokalne (małe, średnie czy duże miasto)-dostęp do ośrodków rekreacyjnych, basenów, lodowisk itp.

Wyróżnia się kategorie spędzania wolnego czasu dotyczące:
-aktywności (artystycznej, sportowej)
- działalności organizacyjno - społecznej (wolontariat)
- odbioru środków masowego przekazu (TV, radio, internet, prasa, książki, kino, teatr)
-związane z realizacją zainteresowań

To jak spędzamy wolny czas ma bardzo duże znaczenie dla naszego rozwoju, wpływa na naszą osobowość, samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Z tych powodów należy ”z głową” wybierać zajęcia, którym chcielibyśmy poświęcić swój wolny ( i bardzo cenny) czas.

wtorek, 18 marca 2008

Na dobry początek...

Witamy wszystkich na blogu F4. Stronka ta będzie poświęcona różnym sposobom spędzania wolnego czasu. Jak wiadomo, ilu jest ludzi na świecie, tyle jest różnych sposobów na organizowanie 
wolnych chwil, których jest coraz mniej w dzisiejszych czasach. Artykuły i notki zamieszczane tu będą pokazywały jak różne są sposoby w jaki można zagospodarować swój czas.

P.S. Uprzedzamy, że będzie tu panowała luźna atmosfera i zamieszczane posty mogą nie być ułożone super dokładnie tematycznie, lecz zamierzamy tu wprowadzić mały bałaganik tematyczny, artykuły mogą się troszkę mieszać, może też zaistnieć sytuacja, że już wcześniej poruszany temat będzie miał po jakimś czasie swoją kontynuację, 
lecz nie martwcie się, damy informację, gdzie znaleźć wcześniejszy artykuł. Wszelkie 
sugestie i krytyki przyjmiemy i postaramy się, żeby wszystkie odwiedzające nas osoby 
były zadowolone :) 
Wkrótce pojawią się pierwsze notki, wiec zapraszamy do odwiedzania nas:))  
                                                          Pozdrawiamy
                                                            Autorki:)